Διπλά συγχαρητήρια για τους δύο αντιπάλους

Κριστόφ Βαζέχα

Θα ήθελα να ξεκινήσω μοιράζοντας συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες του Παναθηναϊκού για την προσπάθειά τους και το θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της Βιγιαρεάλ.

Οι Πράσινοι κατάφεραν απέναντι σε μια πάρα πολύ καλή ομάδα και μέσα σε μια καυτή έδρα να πάρουν την ισοπαλία (1-1) που τους δίνει πάρα πολλές ελπίδες πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ.

Μολονότι δεν συνηθίζω να μιλάω για τους διαιτητές και να κρίνω τις αποφάσεις τους, θεωρώ ότι χθες ο Παναθηναϊκός, εκτός από μια καλή ομάδα και μια δύσκολη έδρα, είχε να αντιμετωπίσει και ένα διαιτητή που υπέπεσε σε πολλά λάθη εναντίον του. Γι’ αυτό θεωρώ ότι οι παίκτες του Τριφυλλιού αξίζουν διπλά συγχαρητήρια.

Η ομάδα έπαιξε πολύ σφιχτά στην άμυνα. Στο πρώτο ημίχρονο αντιμετώπισε κάποια σημαντικά προβλήματα γιατί οι αντίπαλοι μπήκαν σε δυο τρεις περιπτώσεις επικίνδυνα στην περιοχή του Παναθηναϊκού και δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες. Μάλιστα, οι επεμβάσεις του Μάριο Γκαλίνοβιτς αποδείχθηκαν καθοριστικές στο σημείο εκείνο. Στο πρώτο 45λεπτο ήταν τέτοια η εικόνα του παιχνιδιού που οι Πράσινοι δεν μπορούσαν να χαλαρώσουν δευτερόλεπτο απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Η Βιγιαρεάλ διαθέτει ένα σύνολο με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, πολύ γρήγορους ποδοσφαιριστές και έφεση στις κάθετες μπαλιές που αποσυντονίζουν και διασπούν την αντίπαλη άμυνα. Εκεί ο Παναθηναϊκός έδειξε να αντιμετωπίζει κάποια προβλήματα, τα οποία ξεπέρασε στο δεύτερο μέρος.

Μετά το πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Τεν Κάτε κατάφεραν να κρατήσουν περισσότερο την μπάλα και να ισορροπήσουν την κατάσταση βγάζοντας τους Ισπανούς από την περιοχή τους. Αυτή η μερική ανατροπή των δεδομένων ολοκληρώθηκε με το καταπληκτικό γκολ του Γιώργου Καραγκούνη.

Της ψυχής του Παναθηναϊκού, που για ακόμη ένα παιχνίδι τα έδωσε όλα. Αποκορύφωμα της απόδοσής του ήταν το εντυπωσιακό γκολ που σημείωσε και το οποίο έδωσε πίστη στην ομάδα για πρόκριση.

Πριν από το παιχνίδι οι περισσότεροι λέγαμε ότι με το σύστημα με το οποίο παρατάχθηκε η ομάδα δεν θα μπορούσε να βοηθήσει ιδιαίτερα στην ανάπτυξη. Στο δεύτερο μέρος, όμως, βοήθησαν και οι αλλαγές, βελτιώνοντας την εικόνα του Τριφυλλιού.

Ακόμα βέβαια δεν τελείωσε τίποτα. Η Βιγιαρεάλ είναι πολύ καλή ομάδα και στη ρεβάνς θα χρειαστεί ακόμα μεγαλύτερη προσπάθεια προκειμένου να μην πάει στράφι η χθεσινή επιτυχία.

Υ.Γ.: Η νέα επαγγελματική σχέση μου με την ΠΑΕ Παναθηναϊκός είναι ασυμβίβαστη με την αρθρογραφία μου για το Τριφύλλι. Αυτό είναι το τελευταίο άρθρο μου στην «Εξέδρα» και γι’ αυτό θα ήθελα να ευχαριστήσω τη διοίκηση και τους συντάκτες της εφημερίδας για την εξαιρετική συνεργασία που είχαμε από την πρώτη ημέρα της έκδοσής της.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!